Promocja!

Jak dobrać odpowiednie buty robocze? Klasyfikacja obuwia ochronnego.

Jak dobrać odpowiednie buty robocze? Klasyfikacja obuwia ochronnego.

Opublikowany przez        kwi 1, 2022     Odzież robocza     0Komentarzy

    Jakie obuwie ochronne wybrać? Co oznaczają symbole S1, S3, SB, OB? Co to jest podnosek? Z takimi pytaniami może spotkać się zarówno pracownik, jak i pracodawca, począwszy od handlu, po budownictwo. By ułatwić wybór odpowiedniej ochrony stóp, postaramy się przybliżyć zagadnienie szeroko pojętego obuwia ochronnego.

Podstawowym zadaniem obuwia ochronnego jest ochrona stóp i nóg przed uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi, jak również przed oparzeniami, szkodliwym działaniem niskich i wysokich temperatur lub też wilgoci. To właśnie zapewnienie odpowiedniej ochrony nóg ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo i komfort podczas wykonywania obowiązków pracownika w miejscu pracy.

Konstrukcja buta

Pierwszą, zasadniczą kwestią jest wybór konstrukcji obuwia. W zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na buty bardziej, lub mniej odkryte. W pomieszczeniach zamkniętych, przy pracach lżejszych, lepiej sprawdzą się buty o niskiej cholewce- sandały i półbuty. Trzewiki, buty wysokie oraz z przedłużaną cholewką sprawdzą się m.in. przy ciężkich pracach budowlanych i ogrodowych. 

Podział ze względu na poziom zagrożenia

Wyróżniamy 3 typu obuwia roboczego: obuwie bezpieczne, obuwie ochronne oraz obuwie zawodowe. 

Obuwie bezpieczne (S) (EN20345)

Obuwie musi posiadać ochronę palców w postaci podnoska (stalowego lub kompozytowego) testowanego na wytrzymałość uderzenia z energią do 200 J.

Przykładem obuwia bezpiecznego, o klasie S1, z niską cholewką  jest półbut Texo S1 marki Procera. 

Obuwie ochronne (P) (EN20346)

Obuwie definiowane przez normę musi być wyposażone w podnosek bezpieczeństwa, który ma chronić przed uderzeniami o maksymalnym poziomie energii rzędu 100J i przed ściskaniem przy użyciu siły 10 kN.

Sandały ochronne kategorii PB to, np. sandały BRYES-S-SB marki Reis. 

Obuwie zawodowe (O) (EN20347)

Obuwie to różni się tym od obuwia bezpiecznego, że nie jest wyposażone w podnoski bezpieczeństwa chroniące przed uderzeniami i przed ściskaniem.

Obuwie zawodowe o kategorii OB to na przykład trzewiki OX-OIX-T-OB marki Ogrifox. 

Zostaw komenatrz